ще
згорнути
Усі статті номера
1
січень 2018року
надаємо пільги та компенсації
консультація експерта

Чи зараховують до пільгового стажу службу в органах внутрішніх справ

Із листа до редакції: «Два роки проходив строкову військову службу. Після звільнення працював на будівництві метрополітену прохідником протягом повного робочого дня під землею із червня 1986 по грудень 1991 року. Після цього ще п’ять років служив в органах внутрішніх справ. На сьогодні мій страховий стаж — понад 30 років. Чому Пенсійний фонд не зараховує до пільгового стажу службу в органах внутрішніх справ? У якому віці я матиму право на пільгову пенсію? Як підтвердити пільгову роботу?»

Галина МАСТЮГІНА, заступник директора департаменту — начальник управління департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України

Право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі — пенсія) визначають за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі — Закон № 1788), якщо пільговий стаж набутий до 01.01.1992 (дата, з якої Закон № 1788 набрав чинності).

При визначенні права на пенсію відповідно до статті 100 Закону № 1788 застосовують Список № 1 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах (затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; далі — Список № 1). Пільговий стаж рахують за правилами, які були чинні до 01.01.1992.

Періоди служби у складі Збройних Сил СРСР, в органах міліції (тощо) прирівнюють за вибором особи чи до роботи, яка передувала, чи до роботи, що слідувала військовій службі (п. 109 Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590).

Навчання у профтехзакладах, військову службу та роботу на виборних посадах зараховують у розмірі, що не перевищує усього наявного стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення.

До пільгового стажу за Списком № 1, який дає право на пенсію, Пенсійний фонд України (далі — ПФУ) має зарахувати роботу запитувача на будівництві метрополітену з червня 1986 по грудень 1991 року. Оскільки цю роботу передбачає Список № 1. Два роки строкової військової служби ПФУ також має зарахувати до пільгового стажу. Адже за строковою службою була робота за Списком № 1. Тобто між службою та пільговою роботою не було іншої роботи. ПФУ не зараховує до пільгового стажу службу в органах внутрішніх справ, оскільки запитувач проходив там службу після 1992 року.

Отже, пільговий стаж роботи за Списком № 1 становить сім років сім місяців. Тому запитувач матиме право на пенсію, коли досягне 53-річного віку.

Щоб підтвердити стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, працівник має надати трудову книжку з оформленими записами про займану посаду і період виконуваної роботи. Із огляду на те, що зазвичай у трудовій книжці немає відомостей про роботу протягом повного робочого дня й у ній не зазначають характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, назви списків або їх номери, куди включають цей період роботи, працівника просять додатково надати уточнювальну довідку. Це передбачає пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (затверджений постановою КМУ від 12.08.1993 № 637). Цю довідку має надати підприємство чи установа, де працював запитувач.

У довідці зазначають:

  • періоди роботи, які зараховують до спеціального стажу;
  • професію або посаду;
  • характер виконуваної роботи;
  • розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включають цей період роботи;
  • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видають зазначену довідку.

Період, який зараховують до пільгового стажу роботи, підприємство зазначає в уточнювальній довідці.

Якщо підприємство ліквідували і немає його правонаступника, пільговий стаж підтверджують відповідні комісії. Вони діють у кожній області та у Києві при головних управліннях ПФУ.

 
Зірка
за правильну відповідь
неправильно
Правильно
У якому розмірі зараховують навчання у профтехзакладах, військову службу та роботу на виборних посадах для отримання пільгової пенсії?
Навчання у професійно-технічних закладах, військову службу та роботу на виборних посадах зараховують у розмірі, що не перевищує усього наявного стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення
будь-якому
не більше половини усього наявного стажу роботи
що не перевищує усього наявного стажу роботи